Rapla Kesklinna Kooli 9.a õppekäik Ida-Tallinna Keskhaiglas

Loomise kuupäev 29.04.2025

Juba septembris hakkas meie klassijuhataja Evelyn Kurg suhtlema Ida-Tallinna Keskhaigla koolitusosakonna arendusspetsialisti Anne Räsuga, et kevadel saaks toimuda õppepäev haigla ruumides. Selleks oli kõikidel õpilastel vaja sõlmida ka konfidentsiaalsusleping.

25. aprillil õppepäev toimuski ja meile avanes suurepärane võimalus tutvuda haigla erinevate osakondade töö ja igapäevaeluga. Hommikul kogunesime H-korpuse auditooriumis kus panime selga haigla logoga personali sinised pluusid, nimesildid ning meile pakuti võileibu, puuvilja ja mahla. Õppepäev algas loenguga haigla ajaloost, üldisest tööst ja kätehügieenist. Meile tuli rääkima sünnitusosakonna juhataja. Pärast loenguid tuli saali haiglatöötajaid juurde ning valmis seati kuus erinevat töötuba: haava õmblemine, elustamine, kipsi valmistamine, paigaldamine ja eemaldamine; silmade tervishoid ning operatsiooni simulaator. Lisaks saime enda käte puhtust võrrelda ultravioletvalguse all enne ja pärast desinfitseerimist.

Pärast lõunasööki jagasime end kolme gruppi ning liikusime osakondadesse. Kui suur on ITK haigla ja kui palju on seal erinevaid hooneid ning osakondi! Ringkäik algas patoloogiaosakonnast, kus nägime pealt, kuidas kude lõigatakse õhukesteks viiludeks, säilitatakse parafiinis ning värvitakse, et rakke oleks selgelt mikroskoobi all näha. Saime ka teada, kuidas uuritakse koeproove ja kuidas see aitab arstidel haigusi diagnoosida. Saime ise mikroskoobi all näha erinevaid proove. Järgmisena läksime kardioloogiaosakonda. Vaatasime pealt südameoperatsiooni ja meile näidati ka seadmeid, mida kasutatakse südamehaiguste ravimiseks. Külastasime patsiente nii tavalistes palatites kui intensiivravis, jälgisime arstide tööd nendega ning kogu ringkäik andis hea pildi haigla igapäevaelust. Erakorralise meditsiini osakonnas nägime kiirabiauto varustust ning saime vahetult suhelda kiirabitöötajatega. Ekskursiooni lõpus vaatasime üle laborid, kus tutvusime erinevate proovide võtmise ja analüüsimise protsessidega. Saime aimu, millisel viisil laboris verd ja muid kehavedelikke analüüsitakse, et aidata arste haiguste diagnoosimisel. Töötajad selgitasid meile kui palju täpsust ja hoolikust nõuab iga analüüs, et koostada patsiendile raviplaan. Igas osakonnas kohatud töötajad rääkisid meile väga vahetult oma töö rõõmudest, aga ka raskustest. Patoloogiaosakonnas näidati meile lahkamisruume.

Kuigi meil, üheksandikel, on veel eriala valimisega aega, oli ikkagi üheks oluliselt kasuteguriks sellisest päevast see, et osadel õpilastel suurenes huvi meditsiini vastu ning teised omakorda veendusid, et ei sooviks end meditsiiniõpingutega siduda. Haiglatöötajate panust oskame aga kõik väga oluliseks pidada. Soovime 9a õpilaste nimel tänada Heli Kaljusaart, Anne Räsu ja kõiki ITK töötajaid, kes meiega nii kannatlikult, sõbralikult ja usaldavalt sel päeval toimetasid. See oli ITK poolt väga hästi korraldatud õppepäev.

Eliise Kaljumäe ja Artur Kaljusaar, 9a õpilased

Viimati muudetud 29.04.2025.